Oyuncu

 

Sektörde herkes oyuncunun (dizi) aldığı parayı almak istiyor ama hiç kimse oyunculuk yapmak istemiyor !

 

Bu cümle bu yazının sebebidir. Normal tabi ki, yüksek paraları amaçlamak, zengin olma çabası, daha iyi bir yaşam için daha çok para, para, para! peki buraya kadar tamam.. daha çok para mevcut yaşamından daha iyi bir yaşam getirecek mi sana ? yoksa gelen gideni aratacak mı ? ün, şöhret her zaman daha çok para ve daha iyi bir yaşam mı getiriyor herkese ?

 

ee o zaman normal mi ? bence değil.. çünkü getiri yok ! götürüsü var..

 

Daha yeni girmişsin sektöre, hatta girmemişsin bile, okulunu bitirmişsin, bir oyunda bile oynamamışsın ya da bir oyun da oynamışsın ya da çok tecrübelisin peki iyi de; nasıl bu hayaller kuruluyor, nasıl bu saçma sapan yollarda koşturuluyor, aklı alır gibi değil, bir iş modeli yok, uzun, orta, kısa vadeli hiçbir plan yok, tek yol instagram’a foto atmak, video atmak, daha derin eleştirmek istemiyorum –ki fazlasıyla saçmalık bu sosyal medya konusu- bir tiradın yok, tiyatro nedir bilmezsin, er meydanından geçmemişsin, kraldan çok kral üretensin.. hem kızlar hem erkekler bu arada, instagram deyince genelde, erkeklerin kız arama yeri gibi gözüküyor ama tam tersi de oluyor dolayısıyla bence kız erkek şartları eşit günümüzde, alan razı veren razı, diyemedim de uzattıkça uzattım yahu..


“Sen profesyonel oyuncusun” evet, “kaç oyun olursa olsun, seyirci olmazsa bile paranı alırsın” tamam, peki dedik başladık. Sen ezber yaptın, karakterine derinlemesine çalıştın, meşhur cümleleri kurdun “bu karakter bunu yapmaz” “bu karakter şöyle davranmaz” kurban olduğum yazar mı oyuncu mu belli değil ! Yazarın yazdığı karakteri” beğenmedim benim hayalimde olsa bu karakter olmaz şöyle davranan bir karakter olur”  demek yerine, öyle yapmaz şunu giymez, bunu çıkarmaz.. biri ya da birilerine kurulduğum, alındığım, kafayı taktığım için yazmıyorum bu yazıları dokundurma, laf sokma yok, ben hayatımda kimseye söylenmedim, söylenmem, laf yapmam alırım karşıma söylerim suratına kim olursa olsun, geçmişim örneklerle doludur bilen bilir. Yalandan da nefret ederim, ettim sanırım edeceğim. Zaten onu bunu kafaya taksaydım bugünlere gelmek hayal olurdu. Hiç tanışmadığım oyuncuların bile, çoğu belirttiğim gibi davranıyor eminim, nereden mi biliyorum sorularından! Evet rol için konuştuğumuz da sorduğu sorulardan anlıyorum oyuncuların, tabi ki hepsi aynı değil.. ama çoğu; dakka bir gol bir “kaç para alacağım?” bunu diyen biri, ne anlar rolden, oyunculuktan, karakterden! Bahane olarak geçinemiyorsun evet, para lazım evet, e o zaman git çalış! Başka iş yap! Kim seni zorluyor arkadaş oyuncu ol diye, oyuncu olacaksan oyuncu ol ! arası olma ya da arafta kalma olur mu?

 

Parası tamam belli oyun başı ücreti, ne kadar istiyorsa rakam da o, süper buraya kadar, seyirci gelmedi ne olacak ? evet üç oyun seyirci gelmedi öyle ya da böyle gelmedi arkadaş, şansa denk geldi ya gelmedi seyirci, senin ay boyu çalıştığın oyunu at çöpe gitsin tamam daha oynamak yok, bu mu emeğin karşılığı ? üç oyun mu ? bu isteniyor ama.. üç oyun aldığı paranın kat ve katını harcıyor provalar sırasında, mantık yok, matematik yok, onun yerine kompleks var, egolar var, hayaller var, saçma sapan bir dünya şey var! var da var! iş yapmak yok sanat yok tiyatro yok ! ama bunlar hariç her şey var! olması gereken un yumurta kabartma tozu vs vs yok ama on numara bir kek yapacağız.. he he evet..

 

Oyun ne zaman çıkacak? Ne zaman çıkacak ? ne yapacaksın sen ne zaman çıkacağını ? ezber yaptın mı ? karakteri araştırdın mı? Görüşlerini yazdın mı ? yorumlarını yazdın mı ? önerilerini yazdın mı ? üstüne uyudun mu ? onun gibi davrandın mı ? birine okudun mu rolü ? yazarla, yönetmenle konuştun mu ? tartıştın mı ? anlamaya çalıştın mı ? yalayıp yuttun mu ? harflerle kelimelerle seviştin mi ? üstüne örttün mü gece metni ?

 

" Orasını atalım, burasını çıkartalım, orası olmamış, bu kelimeye gerek yok, yazar yazar tabi almış eline kalem dur diyen mi var, ben kurtardım metni, şurayı ben yazayım da toparlansın, burada kesin doğaçlama lazım, şuraya bak beee!! bir doğaçladım ki oofff süper, yazardan iyi, bir de yazar olacak bunlar, teliften çıkaralım bence bunu zaten ben toparladım metni, onu bir araştırsak mı ya, ne kadarı değişince metin düzenleyene geçiyordu, memlekette hakikaten yazar yok ya bu ne "

 

Son iki paragrafa yorum yapmıyorum kelime ziyan etmiyorum, durum analizi ibretlik yeterince harcadım..

 

Provaya geç kal, provanın ne zaman olduğunu sor, ulan senin başka işin mi var hıyar! Sen oyuncusun, marangoz o ne ağacı bu ne odunu diyor mu ? senin işin ne ki ? senin işin sosyal medya, senin işin sahne falan değil, sen foto koy filtrelerle seviş, parlaklık kontrast ! Sahneye çıkınca götün tutuşsun! Sahneden korkan oyuncu gördüm ya, oyuncu sandığım kişi diyeyim.. sahneyi unutmuş oyuncular var, hoş bu unutmuş bir de hiç çıkmayanlar var ! nerede oynadın ? "yok canım ya ben kamera önü oyuncusuyum sahne bize göre değil emek işi o.." bazen doğru şeyler söylüyor bu kafalar, bu zihniyet, bu hastalık, bu düşünce yapısı, bu geri kalmışlık, bu cahillik, bu fakirlik, bu eksiklik, bu yoksunluk, bu acizlik, bu deli saçması, bu salla başlık, şuursuzluk, koma hali…

 

Oyuncunun diziden aldığı parayı ver bize, o da baş rolün aldığı para, tabiiii ! haftada elli bin lira ! yürü be ! millet geri zekalı, herkes elli bin lira alabilirken ışıkcı olsun sette ya da kameraman olsun ya da madene insin, bir sensin ya zeki, erkek kız fark etmez yapımcı peşinde! Onlar meşhur ediyor ya güya, ne enteresan dünya, böyle bir yerlere gelinebilir mi ? gelinse bile akıl sağlığın, ruh sağlığın yerinde kalır mı ? bir dünya örneği var hiç mi görmüyorsun arkadaş ? bir yere geleyim de ne olacağına bakarız ! Nah bakarsın sen ne olacağına aklını yitirdiğinde duyguların sıfırlandığın da!

 

Haluk Hocanın on numara bir cümlesi var ama tezimde yer alacağı için yazamıyorum önce orada olmalı inanılmaz özet bir cümle, benim bu kadar yazmamı, böğürmemi, kusmamı tek bir cümle ile açıklıyor. Merak falan uyandırmak değil amacım, popülerlik ya da para kazanma amaçlı değil tez, o yüzden tez için yapılan çalışmalar da buna alet edilmemeli, durum bu.

 

Şunu anladım ama oyuncu olunmuyor, oyuncu doğuluyor, emekçi doğuluyor, tiyatrocu denmesine kızardım eskiden ama tiyatroculuk diye bir şey var sanırım, kafayı kırmak olarak nitelendiriliyor günümüzde ama olsun, tiyatrocu doğuluyor, ya yapacaksın ya yapacaksın, inatla, azimle ya da yapmayacaksın, bir dünya iş var, bulursun iş, öyle ya da böyle az ya da çok gelirle çalışırsın ama iki cambaz bir ipte olmuyor..

 

Bugün sahneye çıkacağım, bilindiği üzere bilet satışları her zaman ki gibi düşük, malum olaylar falan filan, en kral oyunun bile satışları böyle, hatta bir çok yıllanmış tiyatrodan daha çok satıyoruz tiyatro olarak, kar yağıyor belki bir etkisi olur oyuna bakalım şans getirsin diyelim, işimiz şansa kaldığı için değil ama şansı da deneyelim diye, her şeyi pazarlama yöntemlerini, satış yöntemlerini, sanat çerçevesinde denemek lazım onu öğrendim, dene gör, oluyorsa olsun olmuyorsa geç gitsin. Sahneye çıkmak kadar güzel şey var mı.. salonu özledim, ışıkları, sahneyi.. oyunculara o kadar kızıyorum ki, gerçek oyunculara, on numara oyunculardan bahsediyorum, okullu falan değil, oyuncu işte oyuncu, sahneye çıkmadan nasıl uyuyorlar ? nasıl özlemiyorlar ? ben oyuncu olmama rağmen ki iyi bir komedyen olduğumu düşünüyorum, ben deli gibi özlüyorum ya! Bu konu derin ben sallamış oldum içimden geldiği gibi.. dünyanın en zor mesleği bence oyunculuk en zor! düşünsene başkası oluyorsun, başka biri, belki var olan belki var olmayan biri.

 

Dünyanın en zor mesleğinin dünyanın en kolay mesleği gibi gören insanları kara komedi olarak izliyorum, bazen cevap olarak " o kadar kolay olsa sen yapardın ! "

17.12.2016 Cumartesi, 01:42