İdeal Koca

Beğendim güzel oyun, ikili ilişkileri ele alıyor, her ne kadar afişi ile oyun biraz farklı anlamlarda olsa da, insanın damarına basıyor bazı noktalarda, aynı noktalara benzer noktalarda da şüphesiz kahkahanın en babasını attırıyor insana! Kayra Şenocak yazarı ve yönetmeni, çok iyi yakalamış bu noktaları, aynı zamanda iyi de bir oyuncuymuş, ben ilk kez sahne de izledim, hatta oyun öncesi “ben seni izlemememişim yahu” dedim, denk gelmedi demek ki. Samimi oyun Creatölye’de oynamaya devam edecek sanırım Mart ve Nisan ayında da.

Metin Yıldız, oldukça tecrübe sahibi olduğunu gösteriyor, sahneye çok hakim, keşke sürekli Tiyatro yapsalar diğer mutfaktan çıkan arkadaşlar da, daha fazla rolü olsa oyunda daha iyi olabilirmiş, hem oyun için hem de seyirci için. Doğaçlamaları da çok iyi Kayra ile, samimiyet geçiyor seyirciye, eğlence katıyorlar.

Benim birkaç yerde ayarım kaçtı baya sağlam güldüm yalan yok. Biraz uzun ama oyun yani 2 saat 2 perde çok gibi. Ben bu tarz komedi oyunlarının 80 maksimum 90 dakika olması taraftarıyım. Daha verimli oluyor ve dolgu kısımları olmuyor.

Çok kostüm yoktu, dekor da yoktu, içerik vardı, zaten olması gereken de bu, oyunculuk, oyun metni ve enerji, gerisinin ne önemi var ki bunlar olmadıktan sonra 10 metre kare yerde oynadılar, gayette eğlendim, ödenekli tiyatrolarda 100 metre kare dekor var, ışık, ses her şey var, var da, oyun metni oyun değil, reji reji değil, oyuncu zaten yok, kızınca kızdı oluyor.. fazla imkan sanatçıda eksen kayması yapıyor bunu net olarak anladım, kafalar başka yere gidiyor. Önemli olan ne şart verilirse verilsin sadece işine odaklanmak.

Yazıp, Yönetip ve oynamak çok zor iş, ben kendim de aynı yollarda olduğum için biliyorum, Kayra’yı tebrik ediyorum, Tiyatroya emek ettiği için. Yolu açık olsun oyunun falan tarzı cümleler kurmayacağım tabi ki. Adı belli, mekanlar belli, merak eden izlemek isteyene başarılar!! Yaşasın Tiyatro! İçimden geldi bu da.. yarın da gidiyorum oyuna hem de özel gösterim, seviyorum ne yapayım Tiyatroyu..

27.02.2017 Pazartesi, 02:16