Bir Delinin Denemeleri

İsmine bakmayın, aldanmayın dünya tatlısı zeka kokan her sayfasında çatır çatır kahkahayı bastıran trajikomik ama, bir çırpıda okunan akıcı sürekliyici bir kitap, keşke herkes o kadar farkında olan bir deli olsa dedim ben zannımca.. beğendim. Emeğine sağlık üstadın, sağ olsun incelik etti, adıma imzalayıp gönderdi, bana düşen okumak oldu. İyi ki de okumuşum dedim, arkadaşıma verdim okuması için, o okuyup geri verdiğinde delirmesi için böyle okutacağım herkese, planım o yönde. Konuların birbirine bağlanması da çok harika geldi, açıkçası benim yazılarıma benzettim dili, yada benim yazılarım o dile benziyor diyebiliriz, benzeşiyor yani, samimiyet, akıcılık, eğlence ve fazlasıyla gerçekçilik..

Ne kaldı kitaptan aklımda en fazla diye sorarsanız, ‘herkese muhalif olmak’ cümlesine bayıldım ! bu cümle çok önemli, Sanat, Sanatçı, halk için, herkese muhalif olmalı, çıkarları için bir partiye, derneğe, vakfa, ona buna şuna, şirkete yakın olmamalı, çıkarları için para için benliğini, aklını, sanatını, karakterini, daha sayayım mı ? akla gelebilecek her şeyini peşkeş çekmemeli, aksine korumalı, savunmalı, savaşmalı halkın karşısında kim varsa, kim halki geri götürecek, yanlış uygulamalar yapıyorsa, yapmaya çalışıyorsa, 'Aydın' olmak bu değil mi, Akil İnsan modaydı bir ara, bu değil mi peki ‘Akil‘ olmak. Paramı kim verirse ben onun yazarıyım, sanatçısıyım, bu mu yeni düzen ? bu mu yeni sanatçı profili..

Kendine en çok dikkat etmesi gereken, ve dikkat eden, yaşamına, sözlerine, yazılarına, ‘Aydın’ denilen insanlar olması gerekmiyor mu ? aksi halde birine, birilerine borçlu, maddi manevi, kısıtları olan insan nasıl sözünü özgür kılar, düşüncelerini özgür kılar ? hadi iktidara söven bir oyun yapalım yazı yazalım, hadi muhalif partilerden birine söven bir oyun yapalım yazı yazalım, şuanda ki sistem pek bu kafa yapısına uzak değil.. Sanat oldu proje bazlı para kazanma aracı! Ama bunun yeri bu yazı değil o yüzden erteliyorum kitaba geri dönüyorum.. Kitabın için de çok tatlı bir çoktan seçmeli test sizi bekliyor, başarabileceğinizi düşünüyorum, tatlı bir test.

Yazarın da belirttiği gibi Sn.Tarkan Osoy, dünyaya farklı açılardan bakmak belki de hayatı yaşamanın tatmanın en güzel sebebi değil mi ? yeniden doğmak belki de defalarca, farklı hayatlar yaşamak fazlasıyla.. Haşmet Babaoğlu’nun çok popüler yazılar yazdığı dönemlerde, ‘ her gün evden çıktığınızda karşınızda duran ağacı görmezsiniz oysa ki ne kadar harika manzarası vardır gökyüzüyle ‘ diye bir cümlesi vardı, bir konuyu anlatırken, o gün bugün nesnelere, canlılara, baktığımda farklı baksam nasıl olur diye düşünüp tekrar değerlendirdiğim çok oldu. Bir de ‘ istediğiniz kadar İstanbul’u terk edip başka yerde yaşayın, hiç fark etmez kendinizden kaçamazsınız ‘ demişti, insanın iç huzuru çok önemli. Bu kitabı yazmakta bence biraz iç huzurla ilgili, insanın kendini gerçekleştirmesiyle belki de, o zaman hayata farklı bakış açıları ile bakabileceğiniz öz güveniniz oluyor, geliyor. İhtiyaç hissetmekle ilgili sanırım, insan ihtiyaç hissetmezse aksiyona dönüşmüyor çünkü hiçbir şey.. Beni ismi çok çekti kitabın, şüphesiz kinaye olduğunu anlamıştım ama ne kadardı o seviye, onu merak ettim sanırım.

Kitabı anlatmam, oyunları anlatmadığım gibi, alın okuyun, elinize almanız yeterli bırakmadan çat çat okursunuz sonra benim gibi insanlara okuması için tavsiye edersiniz, ben burdayım yanılıyorsam da bilmek isterim siz ne düşündünüz, ne hissettiniz.. İyi okumalar !!

12.04.2017 Çarşamba, 17:49