Binde Bir Gece Diyalogları

Kadıköy Belediyesi, Tiyatro Festivali yapıyor her yıl, Özgürlük Parkı Açık Hava Tiyatrosunda ama sadece yazın belirli günler, yani kış sezonu bittiğinde tiyatrolar sonbaharda kış sezonu açılana kadar tiyatro yapamıyorlar, tabi öyle. Öyle yoookkk açık hava tiyatrosu ve ben oyun oynayayım, saçmalamayın! lütfen.. çok rica ederim..

Belediye oyunları satın alıyor, yani gösterim ücretini ödüyor biletler beleş! neden çünkü bir oyun koysanız bilet satılamayacağı için sahne boş kalabilir doğru ama kapalı gişe giden yani tüm biletlerini satanı da satın alıyor, orası kara mizah zaten.. neyse bu işin hayatımı adadığım kısmı oyunun önüne geçmesin, önce sahneden bahsetmiş olalım.

Maalesef izleme olanağı yakaladığım oyun. Beğenmedim ve ötesi. Neden? oyun Çocuklar Duymasın'ın tiyatro versiyonu diyebilirim, sosyal medya ve ikili ilişkileri konu alıyor. Reji hakkında yorum yapmak isterdim gerçekten ama yapacak yorum bulduğumda yapacağım. Pantolonunu çıkardığı sahne adamın tiyatrodan soğudum, hayretle karşıladığım ama seyirciden ara alkış alan sahne! Televizyonda gördüğünüz bir ünlü donunu gösterirse alkış alabiliyor ben şahidim. Sanırım binde bir kez olurdu bu oyunu izlemek denk geldi işte.. Mikrofon ile oyun oynamak başlı başına bir harabe bunu da söylemek istiyorum. Oyunu salona göre rejileyememişler teknik sıkıntılar ve dekor kurulumu bunu açıkca gösterdi. Oyunun yazarı gereği öyle eleştirmek de zordur bu oyunu sonuçta iş alamam diye korkan olabilir ya da aman iş gelecektir önünü kapamayalım diyen olabilir. Ben de öyle mi yapsam acaba, dur bir deneyelim ;

 

Efsane oyun! Bayıldım! tam açık havada izlenecek bir oyundu inanılmaz şansım sayesinde izledim ve çok çok memnun kaldım dedim ya bayıldım.. Yazarı zaten çok çok ünlü bir TV dizi senaristi bu bağlamda adam zaten tecrübeli ve harika bir iş çıkarmış, zaten tüm işlerini takip ediyorum ben inanılmaz başarılı insan. Zaten takip ettiğimiz isimler oyundaydı hayran kaldık bir kez daha oyunculuklarına, özellikle o yatak odası sahnesi gerçekten çok çok gerçekçi ve şahaneydi zaten alkış almasından da belli oldu ne kadar sanatsal olduğu. Belediye sağ olsun valla cebimizden hiç para ödetmedi davetiyeyle izledik, canım ne olursa olsun yazarı çok ünlü olabilir hatta tiyatrosu da çok ünlü olabilir hatta oyuncuları da çok ünlü olabilir yani hiç birinin paraya ihtiyacı olmayabilir ama sonuçta tiyatro ayrı yani, nerede izleyecektik bu oyunu o yüksek bilet fiyatlarıyla değil mi ama? sonuçta bilet fiyatları çok yüksek demek ki tiyatrodan iyi kazanıyorlar ne giderleri var ki zaten çıkıyorlar oynuyorlar işte. ama güzeldi, tatlıydı oyun. Ayrılıp barışmaları özellikle çok duygusaldı..

 

Sıkıldım sanırım.. Tiyatrodur sonuçta, Tiyatrosunun adı Sadri Alışık Çolpan İlhan Tiyatrosu bir kere.. içinde çöp olsa izlerim kıpırdamadan..

Anlayan okudu, okuyan anladı diye ümit etmekten başka bir çarem olmadan yaşıyorum.. Sevgiler..

19.06.2017 Pazartesi, 00:13